Bruno Zigomir Wittek cz.3


16 stycznia 2022, 13:05

 

Został Upamiętniony w Tarnowie Rodzinny Grobowiec - Stary Cmentarz

 

  
 

Życiorys Bruno napisany przez jego żonę 06.10.1957r.

do Związek Bojowników o Wolność i Demokrację w Tarnowie

Do szkół - gimnazjum uczęszczał w Krakowie. W roku 1912 wstąpił do tajnej organizacji „ Związek Walki Czynnej” w Tarnowie. W 1914r. w sierpniu z oddziałem Legionów Polskich wyruszył na front biorąc udział we wszystkich walkach I Brygady Piłsudzkiego do czasu rozbicia tejże przez Państwa Centralne w lipcu. W tym czasie pracuje w tajnej organizacji P.O.W. (Polskiej Organizacji Wojskowej w Tarnowie). W sierpniu 1918r. z powodu prześladowań przez K-Stelle wyjeżdza do Warszawy skąd wraca w grudniu do Tarnowa, gdzie zgłasza się jako ochotnik do obrony Lwowa. W tym czasie przebywał przez pewien okres czasu w niewoli ukraińskiej. W kwietniu 1919r. wraca z częścią 4 p.p. Leg.k.P. do Kielc, gdzie jako dowódca kompani szturmowej szkoli żołnierzy do czasu swego zwolnienia z W.P. jako inwalida wojenny w dniu 10.VIII.1920r. Po zwolnieniu W.P. zamieszkuje w Tarnowie, pracuje jako sekretarz Związku Legionistów i równocześnie jako ... P.D.H.4. W 1927r. wyjeżdza do Ostrołęki, gdzie pracuje jako buchalter - rachmistrz w Sejmiku Pol., a następnie w Biurze Meljoracyjnym przy wydz. Pok. Z powodu ograniczeń kredytów Państwowych zostaje zwolniony w drodze redukcji z dniem 30.XI.1931r. Od 1.II.1932r. do X.1932r. pracuje jako rachmistrz saldokoncista w Kasie Chorych w Łomży. Ze względów rodzinnych i zdrowotnych składa prośbę o przeniesienie do Krakowa. W odpowiedzi na swą prośbę otrzymał przeniesienie do wojew. Tarnopolskiego w Brzeżanach, gdzie pracował jako rachmistrz do 1938r. Przeniesiony do Tarnowa pracował w Ubezpieczeniach Społecznych do 3.V.1940r. Dnia 3.V.1940r. o godz. 4:30 zostaje aresztowany w mieszkaniu i odprowadzony do więzienia w Tarnowie, gdzie przebywał do 25.II.1941r. Z Tarnowa wywieziony do więzienia w Oświęcimiu, Blok 5a Nr. 10814 i kolejno w innych Blokach. Dnia 5.III.1942r. przesłano telegraficznie zawiadomienie o jego śmierci. 

 
 

Świadectwa ukończenia szkół

 

 

W 1934r. w Tarnowie odbyła się uroczystość patriotyczna na czele z Władysławem Langerem, na tym zdjęciu jest również zaznaczony Bruno Wittek. Bruno stoi między Henrykiem Kopkiem, a Marianem Niezgodą (po prawej, mogli się znać choćby z POW).

 


 

 Upamiętniony na tablicy Pamięci Legionów i członków Polskiej Organizacji Wojskowej, w tym Oddziału Lotnego i Sekcji Studenckiej POW.

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj komentarz